İnternet Dolandırıcılığına Uğramamak İçin Yapılması Gerekenler

Son yılların en popüler dolandırıcılık sistemi internet üzerinden ilerliyor. Bankaların online sistem üzerinden işlemlere açık olması, müşterilerin tüm hesaplarını internet üzerinde tutması dolandırıcıların bu alanda kendilerini rahat hissetmesini sağlıyor. Uzun zaman uğraşmadan açılan sahte internet siteleri ve uygulamalar, sahte ödül mesajları gibi sistemler sayesinde dolandırıcılar çok yüksek rakamlarda gelir elde ediyor.

İlk zamanlarda internet üzerinden dolandırıcılık çok zor tespit ediliyor ve mağdur sayısı gittikçe artıyordu. Bu durumun keşfedilmesiyle kurumların aldığı önlemler ve kişilerin dikkat seviyesi de artmış durumda. İnternet dolandırıcılığına uğramamak için yapılması gerekenleri bir kez daha hatırlatmakta fayda var!

  • Güvenliğinden emin olunmayan web sitelerinden kesinlikle alışveriş yapılmamalı, para akışı sağlanmamalıdır. İlk dönemlerde web sitesinin yanında yer alan ‘güvenli değil’ ikonu bunun için kaynak sağlıyorken, artık güvenli web siteleri ile dolandırıcılık yapılıyor. Bu yüzden karşınıza çıkan adresi mutlaka kontrol edin.
  • Telefon aramalarında sizi bankanızdan aradığını söyleyen kişilere emin olmadan kişisel bilgilerinizi vermeyin. Bu bilgiler internet üzerinden yapılacak işlemlerde kullanılabiliyor. Bankaların özel bir numaran aradığını, güvenlik bilgisi için talep ettiklerinin sabit olduğunu unutmayın.
  • Cep telefonunuza gelen mesajların hepsine aldanmayın. Bir bankanın ya da online satış sitesinin ismini kullanarak atılan mesajlar, sizleri sahte bir web sitesine tıklamaya yönlendirebilir. Bu tıklama sonucunda da kişisel bilgilerinizin alınacağı, hatta kart bilgilerinizle işlem yapılacağı bir sisteme maruz kalabilirsiniz.
  • Telefon üzerinden ürün satmak isteyen kişilere itibar etmemelisiniz. Direkt görmediğiniz ürünlerin size istediğiniz gibi gelmemesinin dışında kart bilgileriniz internet üzerinden kullanılabilir, sizin adınıza para işlemleri ya da alışverişler yapılabilir.
  • İnternet bankacılığını güvenli bir şekilde kullanmak için kesinlikle antivirüs programını kullanmanız gerekmektedir. Bu dolandırıcılar için kesin çözüm olmasa da sizi yönlendirmek istedikleri güvensiz sayfaların daha kısa sürede keşfedilmesi sağlanabilir.
  • ATM’lerde işlem yaparken kamera, kart giriş mekanizması gibi alanları kontrol etmelisiniz. Buradan kopyalanan bilgilerle internet üzerinden kartınızdan para çekilebilir, alışveriş yapılabilir ya da bilgileriniz kopyalanabilir.
  • Sosyal medya sitelerine üye olurken çok özel kişisel bilgilerle giriş yapılmaması, paylaşımlarda doğum günü, ev adresi ya da resmi, telefon numarası, aile bireylerinin ismi gibi bilgiler yer almamalıdır.

 

Lütfen telefonunuzu dik konuma getiriniz.

Demo
Talebi